NIEDZIELA PRZENAJŚWIĘTRZEJ TRÓJCY - ROK A
KOMUNIKATY DUSZPASTERSKIE
PRZENAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY - ROK A (31.05.2026)
„Tak BÓG UMIŁOWAŁ świat, że SYNA SWEGO JEDNORODZONEGO DAŁ,
aby każdy, kto w NIEGO wierzy, nie zginął, ale miał ŻYCIE WIECZNE!” (J 3, 16-18)
1. Dziękujemy Rodzicom Nowo Bierzmowanych, za przygotowanie kościoła na Bierzmowanie i dzisiejszą Niedzielę PRZENAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY, za posprzątanie terenu przykościelnego, parkingów, za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu kolacji dla Biskupa i zaproszonych księży. W różnorakie porządki zaangażowali się: Ewelina Szczepańczyk, Marta Kot, Danuta Obłąk, Paweł Strzelecki, Michał Curył, Marta Curył, Robert Sosnowski, Marcin Świerczyński, Aneta Gul, Anna Kot, Anna Michalik, Kamila Rybicka, Hubert Karkocha i Maja Karkocha, Małgorzata Banasiewicz i Wiktoria Banasiewicz. Dziękuję bardzo Osobom z trójki klasowej za całoroczne zaangażowanie, a szczególnie Danucie Obłąk za bardzo dobre przygotowanie młodzieży do przyjęcie Sakramentu Bierzmowania. W najbliższym tygodniu zapraszamy do posługi sprzątania kolejnych parafian z Wyganowa, o przygotowanie kościoła i jego otoczenia na Uroczystość BOŻEGO CIAŁA.
2. BÓG ZAPŁAĆ Wszystkim, którzy uczestniczyli - w kończącym się dzisiaj, miesiącu maju - w Nabożeństwach Majowych. Od jutra, od 1 czerwca zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe (w tygodniu – g. 17:30 – przed Eucharystia; w Oktawę BOŻEGO ciała, aż po Uroczystość NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA włącznie) po Eucharystii z PROCESJĄ wokół kościoła i śpiewana litanią do SERCA PANA JEZUSA i w niedzielę po Eucharystii z g. 11:30, wyjątek za tydzień - w Niedzielę Odpustu Parafialnego i Wizytacji Kanonicznej – po Eucharystii z 12:00)
3. Zapraszam na dzisiejsze obowiązkowe spotkanie Rycerzy Kolumba na g. 15:00 (sala parafialna): wybory do Rady i omówienie bezpośrednich przygotowań do BOŻEGO CIAŁA i Wizytacji Kanonicznej.
4. Za tym tygodniu, 4 czerwca, przypada Uroczystość BOŻEGO CIAŁA. Z związku z tym proszę tradycyjnie parafian o przygotowanie na procesję BOŻEGO CIAŁA czterech ołtarzy w następującym porządku, w tym roku – kierunek Procesji: na Wygnanów.
· I Ołtarz (przy posesji Rodziny Mularczyków) – przygotowują: parafianie z Lipnicy (1-30)
· II Ołtarz (przy posesji Rodziny Smackich) – przygotowują: parafianie z Wygnanowa (1-50)
· III Ołtarz (przy posesji Rodziny Misztalów) – przygotowują: parafianie ze Złotnik (63a -124)
· IV Ołtarz (przy posesji Rodziny Sęków) – przygotowują: parafianie z Mniszka (1-25)
5. Te same grupy Parafian proszeni są o przygotowanie podobnych ołtarzy na czwartek, 11 czerwca, za półtora tygodnia, na Oktawę BOŻEGO CIAŁA, wykorzystując do tego, odnowione cztery kapliczki wokół kościoła (każda wioska przygotowuje ołtarz przy przypisanej tradycyjnie, swojej kapliczce).
6. W tym tygodniu przypada 1-szy Czwartek, 1-szy Piątek i 1-sza Sobota miesiąca czerwca. Z racji 1-szego Piątku miesiąca, ks. Proboszcz nawiedzi chorych z posługą sakramentalną, od godziny 09:00 – zaczynając od Wygnanowa. Lista do zapisywania chorych znajduje się w zakrystii do czwartku BOŻEGO CIAŁA włącznie. Do praktyki 9-ciu Pierwszych Piątków miesiąca zapraszam serdecznie szczególnie wszystkie Dzieci Pierwszokomunijne oraz tych, którzy dalej tę praktykę kontynuują lub mają zamiar podjąć się tego wyzwania.
7. Za dwa tygodnie, w niedzielę 14 czerwca, będziemy gościli w naszej Parafii ks. Krzysztofa BANASIKA, Wicedyrektora Caritas Kielce, który przybliży nam bardziej wizję pomocy Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, dzieląc się z nami słowem BOŻYM w ramach homilii. Tego dnia będzie również przeprowadzona przez naszych Wolontariuszy i Rycerzy Kolumba, zbiórka do puszek na aktualne potrzeby Hospicjum.
8. Za trzy tygodnie, w niedzielę, 21 czerwca zostanie przeprowadzana inna zbiórka do puszek, przeniesiona, a zapowiedziana dzisiaj przez komunikat Bpa Jana Piotrowskiego do całej diecezji - na 7 czerwca (powód przeniesienia: nasz Odpust Parafialny i Wizytacja Kanoniczna). Zbiórka będzie dotyczyć Diecezjalnego Funduszu Remontowo-Budowlanego jako wyraz naszej solidarności z parafiami diecezji, które budują kościoły lub ze względu na niewielką liczbę wiernych potrzebują wsparcia w koniecznych remontach. Do przeprowadzenie tej zbiórki proszę także naszych Wolontariuszy oraz Rycerzy Kolumba.
9. Sprawy parafialne remontowo-budowlane:
1) Kaplica Przedpogrzebowa wraz z Salą Wielofunkcyjną – w ostatnim tygodniu, zgodnie z zapowiedzią, została przekazana do Starostwa w Jędrzejowie, dokumentacja projektu budowlanego Kaplicy Przedpogrzebowej wraz z Salą Wielofunkcyjną, z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Czas na rozpatrzenie wniosku to około miesiąc czasu. Przewidywany koszt za opracowania niezbędnej dokumentacji (projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny, projekt wykonawczy) to 53 000 zł.
2) Całościowy projekt renowacji kościoła – przewidywany koszt na wykonanie zadania: Wykonanie całościowego projektu budowlanego zgodnie z przepisami prawa budowlanego dla kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Złotnikach to 72 720 zł - projekt dotyczy prac:
1. Mapa do celów projektowych; 2. Badania geologiczne; 3. Operat wodno-prawny; 4. Inwentaryzacja 5. Ekspertyza; 6. Program prac konserwatorskich; 7. Projekt zagospodarowania i architektoniczny; 8. Projekt techniczny.
W ramach dotacji celowej po złożeniu niezbędnego wniosku do Urzędu Marszałkowskiego, Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył dla Parafii na w.w. projekt kwotę maksymalną, czyli 30 000 złotych. Stosowna umowa między Województwem a Parafią zostanie podpisana pod koniec czerwca. Podsumowując - na sfinansowanie całościowego projektu budowlanego Parafia poniesie koszt 42 720 zł, po uwzględnieniu już przyznanej dotacji celowej.
10. Bardzo dziękuję Wszystkim Parafianom, którzy już włączyli się w tegoroczną wiosenną zbiórkę na Parafialny Fundusz Remontowo-Budowlany, która nadal jeszcze trwa w Parafii. Dziękuję niezawodnym członkom Rady Parafialnej za kontynuowanie tego zadania.
11. Za tydzień w niedzielę, 7 czerwca, na pierwszą niedzielę czerwca, zapraszamy na Odpust Parafialny, podczas którego odbędzie się Uroczysta Wizytacja Kanoniczna w naszej Parafii - przez posługę Bpa Pomocniczego Andrzeja Kaletę.
Porządek Wizytacji Kanonicznej i Odpustu Parafialnego wraz ze zmianami godzin Eucharystii jest następujący:
- 07:30 Eucharystia
- 08:45 Śniadanie z Bp Andrzejem (Proboszcz; Przewodniczący Rady Parafialnej; Wielki Rycerz; Sołtysi ze Złotnik, Wygnanowa, Lipnicy i Mniszka; Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Złotnikach)
- 09:30 Eucharystia z Bp Andrzejem
- 10:45 Wyjazd i modlitwa na cmentarzu
- 11:15 Wizytacja kancelarii parafialnej
- 11:55 Uroczyste wprowadzenie Bpa
Ø Obrzędy wprowadzenia przed wejściem głównym kościoła
Ø Procesja do ołtarza (ministranci, Rycerze Kolumba i Przedstawiciele Grup Parafialnych,
Poczty sztandarowe: Rycerzy i OSP, Szafarze nadzwyczajni, Kapłani, Biskup)
- 12:00 Główna Eucharystia wizytacyjna pod przewodnictwem Bp Andrzeja wraz ze szczególnym, końcowym błogosławieństwem wszystkich dzieci
- Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła pod przewodnictwem Biskupa
12. W związku, z Uroczystością BOŻEGO CIAŁA, a potem z Uroczystością Odpustową i Wizytacją Kanoniczną przez posługę Bpa Andrzeja Kalety, bardzo proszę o dalsze kontynuowanie porządków wokół kościoła, na cmentarzu i na drodze procesyjnej do Czterech Ołtarzy na BOŻE CIAŁO, dziękując za to, co już zostało wykonane.
Ze stałą modlitwą w JEZUSIE - ks. Konrad Walerczak, Wasz brat i proboszcz